Τρίτη, 05 Απριλίου 2016 23:59

Champions League: Ο Σουάρες «καθάρισε» για την Μπαρτσελόνα (2-1) με Ατλέτικο

Η Ατλέτικο Μαδρίτης αποδείχθηκε «σκληρό καρύδι» για την Μπαρτσελόνα, που είχε όμως στη σύνθεσή της τον καλύτερο «καθαρόαιμο» επιθετικό στον πλανήτη, τον Λουίς Σουάρες, ο οποίος έπαιξε και για τους Μέσι - Νέιμαρ και με δύο γκολ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 2-1.

Σκορ ασφαλείας δεν είναι ενόψει της ρεβάνς την Τετάρτη 13 Απριλίου, όμως αν αναλογιστεί κάποιος ότι οι «κολτσονέρος» προηγήθηκαν 1-0 στο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο ήταν πολύ καλύτεροι και κάμφθηκαν μετά την αυστηρή αποβολή του Φερνάντο Τόρες, τότε η Μπαρτσελόνα μόνο ικανοποίηση μπορεί να αισθάνεται.

Η Ατλέτικο μπλόκαρε για το πρώτο ημίχρονο την ανάπτυξη των γηπεδούχων, τους «έκοψε» στη μέση «εξαφανίζοντας» τη μεσαία γραμμή τους με το τρέξιμο και την ακατάπαυστη πίεση που ασκούσε και προηγήθηκε στο 25΄ με τον Τόρες, από έξοχη κάθετη πάσα του Κόκε, με τον Ισπανό επιθετικό να σημειώνει το 11ο τέρμα του σε 15 αγώνες απέναντι στην Μπαρτσελόνα.

Η «αγία τριάδα» των «μπλαουγκράνα» δεν υπήρχε ως τότε στο γήπεδο, όμως η απόφαση του Φέλιξ Μπριχ να αποβάλει με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον σκόρερ για φάουλ στον Μπουσκέτς αποδείχθηκε καταλυτική προϊόντος του χρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μονόλογος της Μπαρτσελόνα, που άρχισε να σφυροκοπά μια Ατλέτικο που είχε επιδοθεί σε μαζική άμυνα. Στο 49΄ το εκπληκτικό ψαλίδι του Μέσι έφυγε άουτ, στο 51΄ η «βολίδα» του Νέιμαρ τράνταξε το δοκάρι αλλά στο 63΄ και σε φάση διαρκείας ο Σουάρες ισοφάρισε μετά από... καραμπόλα, για να κάνει την ανατροπή ο ίδιος με κεφαλιά στο 74΄, από σέντρα του Ντάνι Άλβες.