Παρασκευή, 01 Απριλίου 2016 08:41

ΝΒΑ: Δύσκολα στα play offs το Χιούστον!

Το Σικάγο έχει... σφυγμό και με την εκτός έδρας νίκη επί του Χιούστον (103-100) πλησίασε σε απόσταση αναπνοής από την 8η θέση της Ανατολής που δίνει το «εισιτήριο» για τα play offs του NBA.

Οι «ταύροι» απέδειξαν ότι θέλουν να παίξουν στους αγώνες κατάταξης κι έβαλαν σε μεγάλους μπελάδες τις «ρουκέτες». Βοηθήθηκαν βέβαια από την εντός έδρας ήττα της Ιντιάνα από το Ορλάντο (94-114) και, πλέον, όσο η κανονική περίοδος πλησιάζει προς το τέλος της η μάχη για μία θέση που οδηγεί στα play offs κορυφώνεται.

Ο Νίκολα Μίροτιτς με 28 και ο Τζίμι Μπάτλερ με 21 πόντους κράτησαν «ζωντανό» το Σικάγο, ενώ το Χιούστον έπεσε στην 9η θέση, πίσω από Γιούτα και Ντάλας, που έχουν την έβδομη και όγδοη θέση αντίστοιχα.

Η μεγάλη είδηση της βραδιάς αφορά τον ΛεΜπρόν Τζέιμς. Ο «βασιλιάς» με τους 24 πόντους που πέτυχε στην άνετη νίκη του Κλίβελαντ επί των Νετς με 107-87 (δεν έπαιξε καθόλου στο τελευταίο 12λεπτο) έφτασε τους 26.689 πόντους στην καριέρα του και ξεπέρασε τον Ντόμινικ Γουίλκινς.

Το Ντένβερ έχασε και τις τελευταίες ελπίδες του για να μπει στα play offs, μετά την ήττα με 95-101 από τη Νέα Ορλεάνη, που αναγκάστηκε να παίξει με αρκετούς παίκτες από το NBDL, λόγω των πολλών τραυματισμών που υπάρχουν.