Τρίτη, 08 Μαρτίου 2016 23:34

Champions League: Έγραψε ιστορία η Βόλφσμπουργκ, πρώτη φορά στους «8»

Η Βόλφσμπουργκ πανηγυρίζει την πρώτη πρόκριση στην ιστορίας της στην προημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ και μάλιστα κατά τρόπο εμφατικό, αφού μετά τη νίκη στο Βέλγιο με 3-2 επικράτησε της Γάνδης και στην ομώνυμη γερμανική πόλη, με 1-0.

Η Γάνδη ξεκίνησε δυνατά, είχε ένα ελάχιστα άουτ σουτ στο 5ο λεπτό με τον Μιλίτσεβιτς, για να απαντήσουν στη συνέχεια οι «λύκοι» με ένα μόλις άστοχο σουτ του Κρούζε και μια ωραία απόκρουση του Σελς στη βολίδα του Γκιλαβογκί.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Γερμανοί έχασαν νέα ευκαιρία στο 56΄ όταν το σουτ του Λουίς Γκουστάβο από κοντά απέκρουσε σε δύο χρόνους ο εξαιρετικός τερματοφύλακας της Γάνδης.

Αφού ο Μιλίτσεβιτς και πάλι δεν κατόρθωσε να σκοράρει στο 58΄, στο επόμενο λεπτό ο Σίρλε έκανε «άψυχο» από ευνοϊκή θέση. Ο Γερμανός διεθνής πρωταγωνίστησε και στις φάσεις που ακολούθησαν, όταν στο 71΄ αστόχησε και πάλι από κοντά, αλλά στο 74ο λεπτό δεν λάθεψε.

Ο Ντράξλερ πλευροκόπησε τη δεξιά πλευρά των Βέλγων περνώντας όποιον πήγε να τον μαρκάρει και φτάνοντας σχεδόν στη γραμμή του άουτ γύρισε την μπάλα στη μικρή περιοχή, με τον Σίρλε να γράφει το τελικό 1-0 και να στέλνει τη Βόλφσμπουργκ στα προημιτελικά.