Παρασκευή, 04 Μαρτίου 2016 20:05

Βόλεϊ: Στον τελικό του Κυπέλλου ο Ολυμπιακός

Το «εισιτήριο» για τον αυριανό τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας γυναικών εξασφάλισε ο Ολυμπιακός, που νίκησε με 3-2 σετ τον Παναθηναϊκό στον πρώτο χρονικά ημιτελικό του final 4 της Χίου.

Όπως έγινε και πριν από μερικές μέρες στο πρωτάθλημα, έτσι και σήμερα οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν στο ται μπρέικ, μόνο που στο σημερινό ματς παιζόταν ο… μισός τίτλος, μιας και όποια ομάδα περνούσε στον τελικό θα βρεθεί «αγκαλιά» με το τρόπαιο.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 1-0, αλλά οι «πράσινες» απάντησαν με δύο σετ (25-20 και 25-23) και πήραν προβάδισμα. Από κει και πέρα όμως, οι «ερυθρόλευκες» έβγαλαν στο γήπεδο την ποιότητά τους, ισοφάρισαν εύκολα (25-19) και στο πέμπτο σετ έκαναν επίδειξη δύναμης (15-7).

Αντίπαλος του Ολυμπιακού στον τελικό θα είναι ο νικητής του δεύτερου ημιτελικού ανάμεσα στην Ηλιούπολη και στην ΑΕΚ που ξεκινά στις 21:00.