Κυριακή, 28 Φεβρουαρίου 2016 23:40

Ισπανία: Πιο κοντά στον τίτλο η Μπαρτσελόνα μετά το 2-1 επί της Σεβίλης

Τη διαφορά ασφαλείας από την Ατλέτικο Μαδρίτης (+8) διατήρησε η Μπαρτσελόνα, που νίκησε με 2-1 τη Σεβίλη στο ματς με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 26ης αγωνιστικής στην Primera Division.

Ακάθεκτη προς το back to back στην Ισπανία βαδίζει η «Μπαρτσα», η οποία δυσκολεύτηκε, αλλά κατέβαλλε την αντίσταση των Ανδαλουσιάνων στο «Νόου Καμπ» και ουσιαστικά έθεσαν εκτός μάχης τη Ρεάλ Μαδρίτης από την οποία ξέφυγαν 12 βαθμούς!

Η βασική αντίπαλος των Καταλανών στην κούρσα του τίτλου, Ατλέτικο, υπολείπεται 8 βαθμούς από την κορυφή, 12 αγωνιστικές πριν το φινάλε της σεζόν και σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις η Μπαρτσελόνα θα πρέπει κυριολεκτικά να «αυτοκτονήσει» για να χάσει αυτό το πρωτάθλημα.

Ο Βιτόλο έβαλε μπροστά τη Σεβίλη στο 20΄, ο Μέσι ισοφάρισε πριν τη λήξη του ημιχρόνου και ο Πικέ στο ξεκίνημα του δεύτερου χάρισε το «τρίποντο» στο συγκρότημα του Λουίς Ενρίκε.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε πέρασε... δια περιπάτου από το «Μεστάγια» υποχρεώνοντας τη Βαλένθια σε μία ακόμη βαριά ήττα. Έξι λεπτά χρειάστηκαν οι Βάσκοι και συγκεκριμένα στο 74΄ (Μερίνο), στο 77΄ (Μουνιάιν) και στο 80΄(Αντούριθ) για να πάρουν το «τρίποντο» και να φτάσουν τους 38 βαθμούς διατηρώντας «ζωντανές» της ελπίδες εξόδου στην Ευρώπη.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 26ης αγωνιστικής:

• Εϊμπάρ-Λας Πάλμας 0-1 (45+1΄ Πέδρο Μπίγας)
  • Ρεάλ Μαδρίτης-Ατλέτικο Μαδρίτης 0-1 (53΄ Γκριεζμάν)
  • Χετάφε-Θέλτα 0-1 (71΄ Νολίτο)
  • Σπόρτινγκ Χιχόν-Εσπανιόλ 2-4 (20΄, 62΄ Κάστρο - 41΄ Μπουργκούι, 48΄, 58΄ Μορένο, 80΄ αυτ. Ερνάντεθ)
  • Μπέτις-Ράγιο Βαγεκάνο 2-2 (14΄ 28΄ Κάστρο - 48΄, 51΄ Μανούτσο)
  • Σοσιεδάδ-Μάλαγα 1-1 (81΄ Αγκιρέτσε - 56΄ Κοπ)
  • Βιγιαρεάλ-Λεβάντε 3-0 (12΄ Μπαπτιστάο, 31΄ Καστιγέχο, 49΄ Λόπεθ)
  • Βαλένθια-Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-3 (74΄ Σαμπίν Μερίνο, 77΄ Μουνιάιν, 80΄Αντούριθ)
  • Λα Κορούνια-Γρανάδα 0-1 (24΄πεν. Γιουσέφ Ελ Αραμπί)
  • Μπαρτσελόνα-Σεβίλη 2-1 (31΄ Μέσι, 48΄ Πικέ - 20΄ Βιτόλο)