Κυριακή, 28 Φεβρουαρίου 2016 13:18

NBA: Τα μοναδικά κατορθώματα του ταλαντούχου κ. Κάρι

Με τον Στεφ Κάρι να παίζει σε εξωπραγματικό επίπεδο οι Γουόριορς επελαύνουν στο πρωτάθλημα, όμως, εκτός από τα συλλογικά επιτεύγματα των πρωταθλητών, ο κορυφαίος σουτέρ του πλανήτη έχει δημιουργήσει μια σειρά από ρεκόρ που θα μπορούσαν να απειληθούν μόνο από τον ίδιο.

Ο ιθύνων νους των «πολεμιστών» οδήγησε την ομάδα του στην 53η νίκη σε 58 αγώνες μέσα στην Οκλαχόμα με 121-118, δηλαδή απέναντι σε μια ομάδα ανταγωνιστική, με την οποία ενδεχομένως να συναντηθεί στους τελικούς της δυτικής περιφέρειας.

Ο Κάρι σκόραρε 46 πόντους σε αυτό το παιχνίδι, μεταξύ των οποίων το νικητήριο τρίποντο, με τις μετρήσεις που έγιναν να δείχνουν ότι η προσπάθεια και η εκτέλεση του σουτ έγινε από απόσταση 11,7 μέτρων (!), όμως και οι 46 πόντοι και τα σουτ από τη... σέντρα δεν προκαλούν εντύπωση γιατί τα έχει κάνει κι άλλες φορές.

Οι... ειδήσεις από το παιχνίδι στην Οκλαχόμα βρίσκονται αλλού. Ο Κάρι, λοιπόν, ευστόχησε σε 12 τρίποντα, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ των Κόμπι Μπράιαντ και Ντόνιελ Μάρσαλ για έναν αγώνα μόνο που αυτός χρειάστηκε 16 προσπάθειες ενώ ο Κόμπι το πέτυχε στις 18 και ο Μάρσαλ στις 19.

Ταυτόχρονα, έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία που μετρά 10+ τρίποντα σε συνεχή παιχνίδια και δημιούργησε ήδη ρεκόρ με 288 τρίποντα σε μια περίοδο, ενώ αύξησε στα 129 ματς το ρεκόρ στα παιχνίδια που κάποιος παίκτης έχει ευστοχήσει σε τουλάχιστον ένα τρίποντο.

Η προηγούμενη επίδοση για τα περισσότερα τρίποντα σε μια σεζόν (286) ήταν επίσης δική του από πέρυσι, ας φανταστούμε λοιπόν που θα φτάσει φέτος με 24 ματς ακόμη για να συμπληρωθεί η κανονική περίοδος στο πρωτάθλημα!