Σάββατο, 27 Φεβρουαρίου 2016 23:44

Βόλεϊ: Στον Ολυμπιακό και τα δύο ντέρμπι «αιωνίων»

Ο Ολυμπιακός σημείωσε απόψε διπλή νίκη επί του Παναθηναϊκού, καθώς το απόγευμα του Σαββάτου η γυναικεία ομάδα επικράτησε με 3-2 στο Ρέντη, χάνοντας όμως τον πρώτο βαθμό της στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ μερικές ώρες αργότερα οι Άνδρες άλωσαν το κλειστό της Κυψέλης με 3-1 επί του «αιώνιου» αντίπαλου.

Το ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής ξεκίνησε άσχημα για τους «ερυθρόλευκους», που βρέθηκαν πίσω με 0-1 σετ, αλλά στη συνέχεια με εκπληκτικό τον Έγκλεσκαλνς (31 πόντοι) και άξιο συμπαραστάτη του Λετονού διαγώνιου τον Όγκουρτσακ (15), η πειραϊκή ομάδα διατήρησαν το αήττητό τους εντός του 2016 και οδηγούν την κούρσα στον βαθμολογικό πίνακα.

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Γάτση και Στίγγα, ο Ηρακλής νίκησε με 3-1 τον Άρη στο ντέρμπι επιβίωσης στη Μίκρα και για πρώτη φορά ανέβηκε στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αφήνοντας πίσω όχι μόνο τους «κίτρινους» αλλά και την Παναχαϊκή, που έχασε 1-3 από τον Παμβοχαϊκό.

Ταυτόχρονα, ο «Γηραιός» απόκτησε προβάδισμα σε περίπτωση ισοβαθμίας με τον Άρη καθώς στον πρώτο γύρο οι «κίτρινοι» είχαν επικρατήσει 3-2. Στη Λαμία, ύστερα από 130 λεπτά αγώνα η Ορεστιάδα έκανε μεγάλη ανατροπή στο «Χαλκιοπούλειο» απέναντι στη γηπεδούχο, που δύσκολα θα αποφύγει τον υποβιβασμό.

Στην Α1 Γυναικών, ο Ολυμπιακός μπορεί να είχε την πρώτη απώλεια βαθμού στο φετινό πρωτάθλημα αλλά με τη νίκη του στο σημείωσε τη 19η επιτυχία σε ισάριθμες συναντήσεις και συνέχισε την αήττητη προέλασή του προς την κατάληψη της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο.

Στη Θεσσαλονίκη, σε ένα παιχνίδι γεμάτο ανατροπές ο Άρης επικράτησε με 3-2 της ΑΕΚ και παρέμεινε ζωντανός στη διεκδίκηση μιας θέσης στην πρώτη τετράδα της κανονικής περιόδου, ενώ ο Πανναξιακός επέστρεψε στις νίκες, καθώς επιβλήθηκε με 3-1 του μαχητικού Φιλαθλητικού στην Λάρισα και βρέθηκε στην τέταρτη θέση, με ένα βαθμό διαφορά από τον Άρη.