Πέμπτη, 25 Φεβρουαρίου 2016 23:09

Euroleague: Ο Παναθηναϊκός σταμάτησε (76-71) το αήττητο της Φενέρμπαχτσε

Ο Παναθηναϊκός είναι η ομάδα που σταμάτησε το αήττητο σερί της Φενέρμπαχτσε στο Top-16 της Ευρωλίγκας, καθώς νίκησε με 76-71 την ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς στο ΟΑΚΑ και την υποχρέωσε στην πρώτη ήττα της ύστερα από οκτώ αγώνες.

Οι Τούκοι, με τον Μπογκντάνοβιτς να βγάζει καλές συνεργασίες με τον Βέσελι, ξέφυγαν με +8 (20-28 στο 14΄), αλλά η «πράσινη» αντίδραση ήταν άμεση. Με τον Καλάθη να μοιράζει ασίστ και τον Διαμαντίδη να ευστοχεί από τα 6.75, το «τριφύλλι» έτρεξε σερί 11-0 και στο 17΄ βρέθηκε για πρώτη φορά στο +3 (31-28), ενώ στο ημίχρονο το σκορ ήταν ισόπαλο (36-36).

Ο Διαμαντίδης συνέχισε να δημιουργεί στο δεύτερο ημίχρονο και οι «πράσινοι» με τον Ραντούλιτσα οδηγό έτρεξαν από το 45-45 επιμέρους σκορ 9-4 και στο 29΄ προηγήθηκαν με 54-49.

Νέα αμυντικά λάθη, όμως, και χαμένες βολές έφεραν την Φενέρ και πάλι σε απόσταση αναπνοής (55-53 στο 30΄), αλλά στο 35΄ το σκορ ήταν 66-59 για τους γηπεδούχους.

Ο Φώτσης με τρίποντο έκανε το 71-64 στο 36΄, οι Ούντο κοντά στο καλάθι και Ντίξον από τα 6.75 προσπάθησαν και έφεραν το σκορ στο 71-72 στα 54΄΄ πριν τη λήξη, όμως άλλο πόντο δεν σημείωσαν ως το τέλος, αφού η ασίστ του Διαμαντίδη στον Ουίλιαμς έφερε το 74-71 και ο ίδιος με βολές έγραψε το τελικό 76-71.