Δευτέρα, 15 Φεβρουαρίου 2016 22:22

Μπάσκετ: Νίκη στο Λαύριο για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός ήταν χαλαρός στο πρώτο ημίχρονο στο Λαύριο, αλλά όταν ένιωσε να πιέζεται από τους νεοφώτιστους, που προηγήθηκαν 35-32 στην ανάπαυλα, αναγκάστηκε να ανεβάσει ρυθμό για να φτάσει τελικά σε μια άνετη νίκη με 71-55 και να επιστρέψει στην πρώτη θέση της Α1 μετά την ολοκλήρωση της 18ης αγωνιστικής.

Το καλό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων δεν είχε συνέχεια, αφού το Λαύριο ισορρόπησε γρήγορα και έγινε ανταγωνιστικό, με τους παίκτες του Χρήστου Σερέλη να εκμεταλλεύονται και τις «χαμηλές στροφές» στις οποίες κινούνταν οι αντίπαλοί τους.

Με τις ομάδες εύστοχες από την περιφέρεια, η πρώτη περίοδος έληξε ισόπαλη (17-17) και το ημίχρονο έκλεισε με τους γηπεδούχους προηγούμενους με τρεις πόντους.

Το Λαύριο άντεξε ως τα μισά του τρίτου δεκάλεπτου, όταν προηγήθηκε με 41-37. Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με σερί 11-1, πέρασαν μπροστά με 48-42 και στο 30΄ με 58-49 και δεν ξανακοίταξαν πίσω τους.

Κορυφαίοι του πρωταθλητή ήταν οι Τζόνσον-Όντομ και Παπανικολάου που σκόραραν από 12 πόντους, με τον Αμερικανό να μετρά 4 τρίποντα και τον «Παπ» 2, ενώ για το μαχητικό Λαύριο υπέρτερος ήταν ο Μπάρλος με 11 πόντους.