Σάββατο, 13 Φεβρουαρίου 2016 18:54

Ισπανία: «Καθάρισε» από το πρώτο μέρος η Ρεάλ Μαδρίτης, 4-2, την Αθλέτικ

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τη Ρεάλ Μαδρίτης να πάρει τη νίκη με 4-2 επί της Αθλέτικ Μπιλμπάο στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Primera Division.

Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν προηγήθηκε γρήγορα με τον Ρονάλντο (3΄), αλλά στο 10΄ ο Εράσο έφερε το ματς στα ίσια για τους Βάσκους. Πριν κλείσει το ημίχρονο, όμως, οι Χάμες Ροντρίγκες και Τόνι Κρόος έδωσαν... αέρα δύο τερμάτων στην «Βασίλισσα», η οποία δεν είχε κανένα πρόβλημα στη συνέχεια να φτάσει στην 3η σερί νίκη της χάρις στην οποία πλησίασε προσωρινά στο -1 από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα και άφησε πίσω ένα βαθμό την Ατλέτικο Μαδρίτης (οι Καταλανοί και οι «ροχιμπλάνκος» παίζουν αύριο).

Παρά την αποβολή του Βαράν στο 83΄ , ο Κριστιάνο Ρονάλντο με το δεύτερο προσωπικό του γκολ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1 και στο 90΄ ο Ελουθτόνδο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.