Κυριακή, 07 Φεβρουαρίου 2016 23:41

Ιταλία: «Ζωντανή» για το Champions League η Ρόμα

Δύσκολη νίκη επί της Σαμπντόρια πήρε η Ρόμα στο «Ολίμπικο» με 2-1, στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 24ης αγωνιστικής στη Serie A.

Με βασικό τον Κώστα Μανωλά σε όλο το 90λεπτο, η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι πέτυχε το τρίτο συνεχόμενο «τρίποντο» και παρέμεινε για τα καλά στο παιχνίδι της εξόδου στο Champions League της επόμενης περιόδου.

Οι «Ρωμαίοι» προηγήθηκαν 2-0, με τους Φλορέντσι (45΄+1) και Περότι (50΄), αλλά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν γρήγορα με τον Φερνάντο (57΄) και μέχρι το τέλος πάλεψαν για την ισοφάριση. Στα τελευταία πέντε λεπτά η Σαμπντόρια έχασε τρεις μεγάλες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, με τον Τσέζνι να αποκρούει το τετ-α-τετ με τον Κασάνο και στις καθυστερήσεις το γυριστό του Κασάνι σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Πολωνού τερματοφύλακα.

Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος έμεινε στον πάγκο των Γενοβέζων.