Πέμπτη, 04 Φεβρουαρίου 2016 08:21

Eurocup: Θρίαμβος ΠΑΟΚ με Βαλένθια, «αυτόχειρας» ο Άρης

Ο ΠΑΟΚ προερχόταν από οδυνηρή εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα απέναντι στον άσπονδο συμπολίτη του Άρη, όμως συνήλθε γρήγορα και πέτυχε μια εν πολλοίς απρόσμενη νίκη στην πανίσχυρη Βαλένθια, που βρίσκεται στο 18-0 στο ισπανικό πρωτάθλημα!

Ο «Δικέφαλος» είχε μεγάλη ψυχή κι έστω και χωρίς τον Βασιλειάδη κατόρθωσε να φτάσει σε μια εντυπωσιακή νίκη, με 75-72, απέναντι σε μια ομάδα που φέτος είχε ηττηθεί σε Ισπανία και Ευρώπη μόνο από τη Λιμόζ, εις διπλούν.

Η μακεδονική ομάδα βελτίωσε το ρεκόρ της σε 2-3, όσο και η Βαλένθια κι έμεινε «ζωντανή» στη διεκδίκηση της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Eurocup. Ο Χάτσερ σκόραρε 18 πόντους, τους 8 στην τέταρτη περίοδο, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Σχορτσανίτης με 10.

Αντίθετα, ο Άρης έφτασε κοντά στην πηγή αλλά νερό δεν ήπιε. Οι «κίτρινοι» έχασαν στην πόλη Κλαϊπέντα της Λιθουανίας από τη Νεπτούνας με 68-72 και οι πιθανότητες πρόκρισες λιγόστεψαν πολύ.

Συγκεκριμένα, για να προκριθεί στις 16 καλύτερες η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη χρειάζεται πλέον συνδυασμός: αφενός να νικήσει την άλλη εβδομάδα στη Θεσσαλονίκη την Αρμάνι και αφετέρου να ηττηθεί η Άλμπα στο Βερολίνο από τη Νεπτούνας.

Ο Άρης βρέθηκε να χάνει με διαφορά 10 πόντων (30-20), την ανέτρεψε με απίστευτη άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και πέρασε μπροστά με 7 (60-53), αλλά ένα ανεξήγητο «μπλακ άουτ» στη συνέχεια έφερε την καταστροφική ήττα.