Τετάρτη, 27 Ιανουαρίου 2016 21:48

Eurocup: Νίκησε την Άλμπα, δεν κάλυψε τη διαφορά ο Άρης

Για 30 λεπτά ο Άρης είχε κάνει ντέρμπι τον αγώνα με την Άλμπα, αλλά αρκούσε το ξέσπασμα των «κίτρινων» για να τους δώσει τη νίκη με 73-63 απέναντι στην ομάδα του Βερολίνου, στο «Αλεξάνδρειο».

Ο μακεδονικός σύλλογος σημείωσε τη δεύτερη νίκη σε τέσσερις αγώνες στον 10ο όμιλο της φάσης των «32» στο Eurocup, απέτυχε όμως να καλύψει τη διαφορά των 15 πόντων (67-82) με την οποία είχε ηττηθεί στη Γερμανία.

Κορυφαίος του Άρη ήταν ο Τζέρελ ΜακΝίλ, ο οποίος σημείωσε 25 πόντους, κατέβασε 5 ριμπάουντ κι έκανε 3 κλεψίματα, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Βασίλη Σίμτσακ, που μέτρησε 18 πόντους, 4 ριμπάουντ κι ένα κλέψιμο.

Υπέρτεροι των φιλοξενούμενων ήταν οι Ελμεντίν Κικάνοβιτς, που πάντως σκόραρε και τους 15 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο και Γουίλ Τσέρι, Ντράγκαν Μιλοσάβλιεβιτς που σημείωσαν από 14 πόντους.