Κυριακή, 10 Ιανουαρίου 2016 21:57

Βόλεϊ: Δύσκολη νίκη της ΑΕΚ με Ηλιούπολη

Η ΑΕΚ νίκησε εκτός έδρας 3-1 τη μαχητική Ηλιούπολη, στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 12η αγωνιστική στην Α1 Γυναικών.

Η ομάδα των νοτίων προαστίων ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και πήρε διαφορά (6-0, 8-1), εκμεταλλευόμενη το νωθρό ξεκίνημα της ΑΕΚ.

Με την Κοσμά στο σερβίς, όμως, οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 9-9 και πήγαν μαζί ως το 19-19, όπου με δυο συνεχείς επιθέσεις της Ιβάνοβα και άσο της Λαμπρινίδου το σκορ έγινε 19-22 με την ΑΕΚ να κατακτά δύσκολα το πρώτο σετ με 25-23 και να φτάνει στο 0-2 με το ίδιο σκορ.

Στο τρίτο σετ η Ηλιούπολη με τακτικό σερβίς από τη Μαρκοπούλου και καλό μπλοκ έφτασε στο 14-2, πριν το κατακτήσει με 25-17, για να τελειώσει το ματς με την Ένωση να κερδίζει το τέταρτο και τελευταίο σετ 25-21.