Κυριακή, 10 Ιανουαρίου 2016 18:43

Μπάσκετ: Άνετο πέρασμα του Ολυμπιακού από Ρέθυμνο

Το Ρέθυμνο πάλεψε όσο μπορούσε αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό απέναντι στον πληρέστατο Ολυμπιακό, που με το εκτενές rotation του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκανε συντήρηση δυνάμεων, επικρατώντας εύκολα με 85-70.

Οι «ερυθρόλευκοι» σημείωσαν έτσι τη 12η νίκη σε 13 αγώνες και περιμένουν τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ για να προσπαθήσουν να καλύψουν την ήττα στο ΟΑΚΑ και να προσπεράσουν τους «πράσινους» στο κυνήγι της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο.

Οι Κρήτες έμεναν κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, με το ταμπλό να γράφει 32-35 στο 16:30. Σε εκείνο το σημείο, όμως, ο Ολυμπιακός άρχισε να παίζει εξαιρετική άμυνα και τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 17-1 στα εναπομείναντα 3,5 λεπτά, προηγήθηκε με 50-33 στο ημίχρονο.

Οι βάσεις για τη νίκη είχαν μπει και ήταν πολύ ισχυρές, ακόμη και όταν οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου μείωσαν στους 6 (54-60) περίπου ένα λεπτό πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Με 53΄΄ να απομένουν για να συμπληρωθούν 30 λεπτά αγώνα, ο Χάκετ σκόραρε έξι σερί πόντους, ξανάκανε διψήφια τη διαφορά (66-54) και «έκοψε τα πόδια» των γηπεδούχων οριστικά.