Πέμπτη, 07 Ιανουαρίου 2016 00:05

Προβάδισμα για τον τελικό του Λιγκ Καπ η Έβερτον

Ο Ρομέλου Λουκάκου μπορεί να αποχώρισε τραυματίας από το «Γκούντισον Παρκ» αλλά είχε φροντίσει να κάνει τη δουλειά που ξέρει να κάνει πολύ καλά, δηλαδή να φορτώνει με γκολ τις αντίπαλες άμυνες.

Ο άσος της Έβερτον «βρήκε δίχτυα» για 12η φορά στους ισάριθμους τελευταίους αγώνες που συμμετείχε και βοήθησε την ομάδα του να νικήσει με 2-1 τη Μάντσεστερ Σίτι στο πρώτο παιχνίδι των ημιτελικών και να πάρει ελαφρύ προβάδισμα για τον τελικό του Λιγκ Καπ.

Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ προηγήθηκε με γκολ του Ραμίρο Φούνες Μόρι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με τους «πολίτες» του Μαουρίτσιο Πελεγκρίνι να ισοφαρίζουν στο 76΄ με τον Χεσούς Νάβας αλλά να μη χαίρονται για πολύ, αφού δύο λεπτά αργότερα ο Λουκάκου έγραψε το τελικό 2-1 για τους «εφοπλιστές».