Κυριακή, 27 Δεκεμβρίου 2015 20:14

Μπάσκετ: Πρώτος φιναλίστ του τελικού Κυπέλλου ο Παναθηναϊκός

Για 12η διαδοχική σεζόν (ανελλιπώς από το 2005) ο Παναθηναϊκός θα δώσει το παρόν στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Με καταιγισμό τριπόντων στην πρώτη και τρίτη περίοδο (17 συνολικά στο ματς), οι «πράσινοι» επιβλήθηκαν του Άρη με 90-69 στο κλειστό του ΟΑΚΑ στον πρώτοι ημιτελικό της διοργάνωσης και περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους στον καταληκτικό αγώνα της 21ης Φεβρουαρίου, που θα αναδειχθεί μετά τον αυριανό δεύτερο ημιτελικό ανάμεσα στον Φάρο Κερατσινίου και στον ΠΑΟΚ (18:30).

Ο Παναθηναϊκός, πλέον, είναι το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του 17ου τροπαίου στην ιστορία του στην 22η συμμετοχή του στον τελικό του θεσμού (έχει χάσει μόλις 2 από το 2005). Η ομάδα του Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς «τσέκαρε» το πρώτο «εισιτήριο» στην 3η περίοδο του σημερινού ημιτελικού, διάστημα στο οποίο πέτυχε 7 τρίποντα και με επιμέρους σκορ 31-11 (38-37 ημίχρονο) ξέφυγε με 21 πόντους (69-48) δίδοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στο υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Τζέιμς Φελντέιν με 22 πόντους, ενώ στους 20 σταμάτησε ο Τζέιμς Γκιστ. Πάλεψε ο Άρης, αλλά άντεξε 20 λεπτά. Οι Θεσσαλονικείς θα μείνουν χωρίς τρόπαιο από το 2004, όταν και είχαν κατακτήσει για τελευταία φορά το κύπελλο.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα δεκάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος στην πρώτη περίοδο, διάστημα στο οποίο προηγήθηκε ακόμη και με 11 πόντους (24-13), ενώ ο Άρης με φοβερή αντεπίθεση στη δεύτερη και με επιμέρους σκορ (21-14) κατάφερε να «ψαλιδίσει» τη διαφορά και να κλείσει το ημίχρονο με τους «πράσινους» να προηγούνται με βραχεία κεφαλή (38-37).

Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι στα ριμπάουντ (13-5) στο πρώτο 10λεπτο, ενώ είχαν μεγάλη ευστοχία έξω από τη γραμμή των 6.75 (5 τρίποντα), με το τελευταίο στην έναρξη της δεύτερης περιόδου (Διαμαντίδης). Μετά τους 10 πόντους που πέτυχε στην αρχή (τους 8 πρώτους) ο Τζέιμς Γκιστ σίγησε (12 συνολικά στο 20λεπτο), με αποτέλεσμα οι Θεσσαλονικείς να βρουν τον τρόπο να ρίξουν σιγά-σιγά τη διαφορά και λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου να προηγηθούν με 35-34.

Εκτός του Γκιστ, καλός επιθετικά ήταν και ο Ραντούλιτσα με 9 πόντους, ενώ από τον Άρη οι ΜακΝιλ και Χάγκινς σημείωσαν τους 21 από τους 37 πόντους (11 ο πρώτος και 10 ο δεύτερος).

Με τον Φελντέιν να μπαίνει... καυτός στο τρίτο 10λεπτο ( δύο τρίποντα, ένα δίποντο) ο Παναθηναϊκός απόκτησε διαφορά 8 πόντων (48-40) και λίγο αργότερα με νέες «βόμβες» των Γκιστ και Φελντέιν η διαφορά ανέβηκε στη μέγιστη τιμή της (54-42). Σε 3:30 στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Δομινικανός πέτυχε τους 11 από τους 16 συνολικά πόντους του Παναθηναϊκού εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +12.

Σε... έξαλλη κατάσταση ο Φελντέιν πέτυχε και 4ο τρίποντο (59-42), γεγονός που ανάγκασε τον Δημήτρη Πρίφτη να καλέσει εσπευσμένα time out για να ανακόψει τον φρενήρη ρυθμό που είχαν δώσει στον Παναθηναϊκό οι Φελντέιν και Γκιστ, οι οποίοι πέτυχαν τους 19 από τους συνολικά 21 πόντους της ομάδας τους στα μισά της 3ης περιόδου.

Το νέο τρίποντο του Παναθηναϊκού από τον Γκιστ έφερε τον Παναθηναϊκό στο +20 (64-44) κι από κει και πέρα το παιχνίδι δεν αντέχει σε περαιτέρω κριτική, μιας και η ευστοχία των παικτών του Τζόρτζεβιτς έξω από τα 6.75 ήταν «εξοργιστική» (17/30 τρίποντα). Ό,τι κι αν έκαναν οι «κίτρινοι», ό,τι συστήματα κι αν δοκίμασε στο παρκέ ο Πρίφτης ήταν αδύνατο να ανακόψουν το ρυθμό που είχαν δώσει στο ματς οι γηπεδούχοι, αλλά κυρίως να τους εμποδίσουν να σκοράρουν... κατά ριπάς από μακρινή απόσταση.