Σάββατο, 26 Δεκεμβρίου 2015 23:51

Η Σαουθάμπτον ταπείνωσε (4-0) την Άρσεναλ

Η Λίβερπουλ νίκησε μερικές ώρες νωρίτερα τη Λέστερ και η Άρσεναλ είχε μπροστά της μοναδική ευκαιρία να υπερκεράσει τις «αλεπούδες» και βρεθεί στην κορυφή στην κορυφή της Premier League, στο φινάλε της 18ης αγωνιστικής.

Για να το πετύχει θα έπρεπε να φύγει με τους τρεις βαθμούς από την έδρα της Σαουθάμπτον, μόνο που η επίσκεψη στο «St. Mary's» υπήρξε... τραυματική για τον Αρσέν Βενγκέρ και τους παίκτες του.

Οι «Άγιοι» του Ρόναλντ Κούμαν δεν έδειξαν το παραμικρό... έλεος στους Λονδρέζους, τους οποίους συνέτριψαν 4-0 ύστερα από καταπληκτική εμφάνιση και τους άφησαν με την προσμονή της κορυφής, την ώρα που οι ίδιοι έκαναν μεγάλο βαθμολογικό άλμα, καθώς έφτασαν στους 24 πόντους και πλησίασαν τις μεσαίες θέσεις της κατάταξης.

Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους στο 19ο λεπτό με «φωτοβολίδα» ο Τσούκο Μαρτίνα, για να διπλασιάσει ο Σέιν Λονγκ στο 55΄. Στο σημείο εκείνο η Άρσεναλ κατέρρευσε κι έτσι ο Χοσέ Μιγκέλ Φόντε έγραψε το 3-0 στο 69΄, για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Σαουθάμπτον και πάλι ο Λονγκ, στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Η Άρσεναλ παρέμεινε στη δεύτερη θέση με 36 βαθμούς, αλλά η Μάντσεστερ Σίτι, που είχε επιβληθεί 4-1 της Σάντερλαντ, την πλησίασε στον έναν, ενώ η Τότεναμ (3-0 τη Νόριτς) μείωσε στους 4 από τους «κανονιέρηδες», που απόψε έπαθαν... αφλογιστία.