Πέμπτη, 24 Δεκεμβρίου 2015 18:29

Μπάσκετ: Νίκη για Ρέθυμνο στο φινάλε του 2015

Το Ρέθυμνο ολοκλήρωσε νικηφόρα τη χρονιά, καθώς επικράτησε στην έδρα του της Κηφισιάς με 74-61, στην προτελευταία αναμέτρηση για το 2015 στην Α1 Ανδρών.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς - νωρίς με 8-0 και αργότερα 10-2 (στο 4΄), απέναντι σε έναν αντίπαλο που σούταρε 1/8 τρίποντα, με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί στο 22-13 για τους Κρήτες.

Στη δεύτερη περίοδο όμως η Κηφισιά αποφάσισε να παίξει και άμυνα, έκανε πιο «λογικές» επιθέσεις και μάζεψε τη διαφορά στο -3 (27-30) ένα λεπτό πριν το ημίχρονο, για να ξεφύγει εκ νέου το Ρέθυμνο με βολές των Κλουφ και Σχίζα και να προηγηθεί στο ημίχρονο με 34-28.

Στην τρίτη περίοδο είχαμε ντέρμπι στην αρχή, μιας και το συγκρότημα των βορείων προαστίων μείωσε σε 35-36 στο 22΄, αλλά με σερί 14-0 και τον Χάροου να σκοράρει 7 συνεχείς πόντους οι γηπεδούχοι έκλεισαν το 30ό λεπτό στο +16 ή διαφορετικά 57-41.

Η ομάδα του Παπαθεοδώρου μείωσε εκ νέου, σε 57-46 στο 32΄, αλλά το Ρέθυμνο έτρεξε νέο σερί 6-0, ξαναπήγε στην ασφάλεια των +17 πόντων 63-46 στο 35΄ και «τελείωσε» το παιχνίδι οριστικά.