Κυριακή, 20 Δεκεμβρίου 2015 19:41

Μπάσκετ: Κανένα πρόβλημα για Παναθηναϊκό στην Αμαλιάδα

Ερχόμενος με κεκτημένη ταχύτητα από τις τελευταίες επιτυχίες του στην Ευρωλίγκα, ο Παναθηναϊκός νίκησε στην Αμαλιάδα τον Κόροιβο με 75-57 και σημείωσε τη δέκατη νίκη σε ισάριθμες συναντήσεις στην Α1.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο ξεκίνημα με 15-6, αλλά Χάρις και Βασιλόπουλος έβρισκαν τρόπο να σκοράρουν για τον Κόροιβο, με αποτέλεσμα στο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» να περνούν με 20-14.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στη δεύτερη περίοδο και με επιμέρους σκορ 15-8 προσπέρασαν με 29-28, χάρη σε τρίποντο του Πουλιανίτη, κι ενώ είχαν προηγηθεί ανάλογες προσπάθειες από τους Τρότερ και Χαριτόπουλο.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων, ωστόσο, ήταν άμεση και με σερί 10-0 έκαναν το 29-39 του στο ημίχρονο, χάρη στην υπεροχή τους στον αέρα και την πιεστική άμυνα.

Οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς πάτησαν κι άλλο το «γκάζι» στην επανάληψη φτάνοντας στο 37-53, με τους γηπεδούχους να παραδίδουν τα «όπλα» αφού δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό του αντίπαλου.

Ο Φελντέιν πέτυχε 25 πόντους, 16 πρόσθεσε ο Γιάνκοβιτς, ενώ 10 πόντοι και 7 ριμπάουντ ήταν η συνεισφορά του Γκιστ, ενώ Ντέιβις και Χάρις πέτυχαν από 15 πόντους για τους γηπεδούχους.