Τετάρτη, 16 Δεκεμβρίου 2015 21:58

Μπάσκετ: Μεγάλη πρόκριση για ΠΑΟΚ στο Eurocup

Ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη που ήθελε στο Βίλνιους απέναντι στη Λιέτουβος Ρίτας, της οποίας επικράτησε με 88-81 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση (Last 32) του Eurocup.

Οι Λιθουανοί προηγήθηκαν 50-45 στο ημίχρονο, σε ένα σούπερ επιθετικό παιχνίδι που οι άμυνες είχαν περάσει σε δεύτερη μοίρα, αλλά στην τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 15-3 ο «Δικέφαλος» πέρασε με 60-56 και 74-70 στο 34΄.

Με νέο σερί 11-3 ο ΠΑΟΚ ανέβασε τη διαφορά στ 37΄ στο +13 (75-88), η Λιέτουβος προσπάθησε να απαντήσει και μείωσε στο 38΄ στους 7 πόντους (81-88), για να παραμείνει το σκορ χωρίς αλλαγή για το υπόλοιπο του αγώνα.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Σχορτσανίτης (23 π., 10 ριμπ., 3 ασίστ), Χάτσερ (18 π., 6 ασίστ) και Βασιλειάδης (17 π., 6 ριμπ), ενώ από τους γηπεδούχους διακρίθηκαν οι Λαβρίνοβιτς (18π.) και Γιουσκεβίτσιους (15 π).