Τρίτη, 15 Δεκεμβρίου 2015 13:12

NBA: Θετικός ο «Παπ», άκυρο το triple - double του Αντετοκούνμπο

Νίκη και μάλιστα με ευπρόσωπη δική του παρουσία απέναντι στην πρώην ομάδα του πανηγύρισε ο Κώστας Παπανικολάου, που είδε τους Νάγκετς να επικρατούν των Ρόκετς με 114-108.

Το Ντένβερ, πάντως, έκανε τα εύκολα - δύσκολα, καθώς αν και προηγήθηκε με διαφορά 16 πόντων περίπου 6 λεπτά πριν τη λήξη, είδε το Χιούστον να προσπερνά με 108-107, αλλά το τρίποντο του Τζέισον Τέρι ξανάδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, οι οποίοι το κράτησαν ως το τέλος.

Ο Παπανικολάου έπαιξε για περίπου 14 λεπτά και η στατιστική του κατέγραψε 5 πόντους, ένα ριμπάουντ, ένα κλέψιμο κι ένα κόψιμο, την ώρα που κορυφαίος για τον Ντένβερ ήταν ο Γουίλ Μπάρτον με 23 πόντους.

Εν τω μεταξύ, το triple - double του Γιάννη Αντετοκούνμπο στο ιστορικό παιχνίδι που η ομάδα του, το Μιλγουόκι, έγινε η πρώτη που νίκησε φέτος τους πρωταθλητές Γουόριορς και σταμάτησε το σερί τους στο 24-0, δεν ισχύει.

Ο νεαρός διεθνής φόργουορντ των Μπακς είχε εγγράψει στη στατιστική του 11 πόντους, 12 ριμπάουντ και 10 ασίστ, ωστόσο ο αγώνας επανεξετάστηκε και οι δύο τελευταίες ασίστ πιστώθηκαν στον Μάικλ Κάρτερ - Γουίλιαμς.

Αυτό σημαίνει ότι η επίδοση δεν ισχύει και πως ο Αντετοκούνμπο θα ψάξει σε άλλο αγώνα για το πρώτο  triple - double στην καριέρα του, και πρώτο για Έλληνα στο ΝΒΑ.