Σάββατο, 12 Δεκεμβρίου 2015 18:22

Γερμανία: Νίκη... Champions League η Χέρτα

Με επιβλητικό... στιλ η Χέρτα πέρασε με 4-0 από την έδρα της Ντάρμστατ και μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι της εξόδου στο Champions League, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Τρία 24ωρα μετά τη μεγάλη πρόκριση στους «16» του Champions League η Βόλφσμπουργκ «πέταξε» δύο βαθμούς στην έδρας της. Μέχρι το 82΄ το Αμβούργο ήταν μπροστά στο σκορ από το γκολ του Μίλερ (21΄), αλλά εννέα λεπτά πριν το φινάλε ο Άρνολντ «έσωσε την παρτίδα» για τους «λύκους».

Την ευκαιρία να πάρει βαθιά βαθμολογική ανάσα έχασε η Βέρντερ Βρέμης, η οποία είχε το προβάδισμα μέχρι το 79΄ επί της Κολωνίας με το γκολ του Βέστεργκααρντ (4΄), αλλά ο Σβέντο ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους που πήραν το βαθμό της ισοπαλίας (1-1).

Δέκα λεπτά στο δεύτερο μέρος ήταν αρκετά για τη Μπάγερν να επιστρέψει στις νίκες στο πρωτάθλημα, μετά την πρώτη ήττα που γνώρισε από τη Γκλάντμπαχ. Ο Λεβαντόφσκι στο 65΄ και ο Λαμ στο 75΄ χάρισαν την 13η νίκη στους «Βαυαρούς», που ξέφυγαν 8 βαθμούς (προσωρινά) από τη Ντόρτμουντ που παίζει αύριο.

Με εμφατικό τρόπο πέρασε η Χέρτα από το Μαρκ Στάντιον επί της Ντάρμσταντ. Δύο γκολ του Ιμπίσεβιτς (ένα σε κάθε ημίχρονο), ένα του Πλάτενχαρντ κι ένα του Καλού διαμόρφωσαν το 4-0 για τους Βερολινέζους, που απολαμβάνουν τη μοναξιά της... τρίτης θέσης.

Τεράστια νίκη, που τη βάζει για τα καλά στο παιχνίδι της παραμονής, πέτυχε η Χοφενχάιμ επί του Ανόβερου με 1-0. Το «χρυσό» γκολ των γηπεδούχων πέτυχε ο Σμιντ στο 30ό λεπτό.