Πέμπτη, 10 Δεκεμβρίου 2015 20:15

Βόλεϊ: Εύκολες νίκες για ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό

Με εύκολη νίκη (3-0) επί της Ορεστιάδας, στην Πυλαία, συνδυάστηκε η επιστροφή του Γιάννη Καλμαζίδη στον πάγκο του ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών.

Μετά τις ήττες από Κηφισιά, Νόλικο Μαασέικ και Φοίνικα Σύρου ο «Δικέφαλος» πήρε τη νίκη, αναμενόμενη πάντως και προσπέρασε τον Παμβοχαϊκό ανεβαίνοντας στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Ταυτόχρονα ο πρωταθλητής σταμάτησε το νικηφόρο σερί της Ορεστιάδας, την οποία υποχρέωσε στην πρώτη ήττα μετά από τρεις σερί επιτυχίες.

Η ομάδα της Θράκης ήταν ανταγωνιστική μόνο στο 2ο σετ, όταν προηγήθηκε 15-10, αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 17-17 και με σερί 4-0 να προηγηθεί με 21-17, θέτοντας τις βάσεις για το τρίποντο.

Στην Κυψέλη, ο Παναθηναϊκός «φρέναρε» την Παναχαϊκή και με 17 μπλοκ πήρε τη νίκη με 3-0 σε μόλις 72 λεπτά αγώνα, που ήταν η τέταρτη φετινή και τους ανέβασε στην έκτη θέση και στους 12 βαθμούς, στο +3 από Ορεστιάδα, Άρη και Εθνικό Αλεξανδρούπολης και στο -3 από τον Παμβοχαϊκό.

Οι Πατρινοί γνώρισαν την έκτη ήττα τους στο πρωτάθλημα και διατηρήθηκαν ισόβαθμοι του Ηρακλή με 6 βαθμούς στη 10η θέση της βαθμολογίας.