Κυριακή, 06 Δεκεμβρίου 2015 15:54

Ιταλία: «Γκέλα» της Νάπολι στο «Ρενάτο Νταλ΄Αρα»

Την έκπληξη της αγωνιστικής έκανε η Μπολόνια, που επιβλήθηκε με 3-2 της Νάπολι στο «Ρενάτο Νταλ΄Αρα» και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, ενώ παράλληλα δεν επέτρεψε στην ομάδα του ιταλικού νότου να επιστρέψει στην κορυφή, όπου βρίσκεται μόνη η Ίντερ.

Με τον Μάριο Οικονόμου στο αρχικό σχήμα οι «ροσομπλού» πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό, καθώς προηγήθηκαν 2-0 με τη συμπλήρωση του πρώτου 20λεπτου, χάρις στα τέρματα των Ντέστρο και Ροσετίνι. Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και πάλι ο Ντέστρο ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, δίδοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Μπολόνια.

Οι «παρτενοπέι» ξύπνησαν αργά και με δύο γκολ του Ιγκουαΐν (87΄,90΄) μείωσαν σε 2-3, αλλά δεν κατάφεραν τίποτα περισσότερο και γνώρισαν την πρώτη τους ήττα μετά από 4 νίκες και μία ισοπαλία. Για τους γηπεδούχους, που πήραν βαθιά ανάσα και απομακρύνθηκαν από την επικίνδυνη ζώνη, ήταν η 3 νίκη στα τελευταία 5 παιχνίδια.