Τρίτη, 01 Δεκεμβρίου 2015 17:10

Κύπελλο Ελλάδας: Πρώτη νίκη για ΠΑΣ Γιάννινα

Νίκη που τον φέρνει κοντά στην πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας σημείωσε ο ΠΑΣ Γιάννινα, που επιβλήθηκε εκτός έδρας του Αχαρναϊκού με 2-1 και προσπέρασε την ομάδα του Μενιδίου στη βαθμολογία.

Το παιχνίδι έγινε στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο, με τους Ηπειρώτες να φτάνουν στους 4 βαθμούς και τον Αχαρναϊκό να παραμένει στους 3, ενώ απόψε στο «Καυτανζόγλειο» ο Ηρακλής (1 βαθμός) θα αντιμετωπίσει την Αναγέννηση Καρδίτσας, που δεν έχει βαθμό.

Το ημίχρονο έληξε 0-0, αλλά στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν νωρίς το σκορ και συγκεκριμένα στο 50΄, όταν στη σέντρα του Ναδάλες ο Γιάκος έπιασε το σουτ δίνοντας προβάδισμα στον ΠΑΣ.

Η ομάδα του Μενιδίου ισοφάρισε στο 65΄ με κεφαλιά του Κωστόπουλου και η συγκυρία φάνηκε να την ευνοεί, καθώς τέσσερα λεπτά αργότερα ο αντίπαλός της έμεινε με παίκτη λιγότερο, μετά την αποβολή του Κοζορώνη με δύο κίτρινες.

Ο Αχαρναϊκός πίεσε για το γκολ της νίκης αλλά δεν το βρήκε, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που έφτασαν στη νίκη με την προβολή του Σαπαλίδη στο 89΄, ύστερα από κόρνερ του Τσάβες.