Σάββατο, 28 Νοεμβρίου 2015 10:08

NBA: Μία από τα ίδια για Γουόριορς και Κάρι

Δεν σταματά πουθενά το Γκόλντεν Στέιτ και ο Στεφ Κάρι. Οι Γουόριορς νίκησαν 135-116 και το Φοίνιξ, στην Αριζόνα, έφτασαν στο 17-0 και οδεύουν ολοταχώς προς το απόλυτο ρεκόρ εκκίνησης (20-0) όλων των εποχών σε όλα τα επαγγελματικά αθλήματα των ΗΠΑ, ενώ ο ηγέτης τους χαρίζει στιγμές μπασκετικής μαγείας.

Ο Κάρι είχε 41 πόντους απέναντι στους «ήλιους» με 9/16 τρίποντα, φτάνοντας τα 1.278 στην καριέρα του και περνώντας κατά δύο τον Λεμπρόν Τζέιμς, με τη διαφορά ότι εκείνος τα σημείωσε σε 433 αγώνες ενώ ο Τζέιμς χρειάστηκε υπερδιπλάσια (927) παιχνίδια.

Εν τω μεταξύ, με ήττες συνέχισαν οι ομάδες των Ελλήνων διεθνών που αγωνίζονται στο ΝΒΑ, παρά τις πολύ καλές εμφανίσεις των Γιάννη Αντετοκούνμπο και Κώστα Κουφού, ενώ λίγο έπαιξε και πάλι ο Κώστας Παπανικολάου.

Το Σακραμέντο έχασε εντός έδρας από τη Μινεσότα με 91-101, με τον Κουφό να αγωνίζεται για 30 λεπτά και να σκοράρει 16 πόντους, να κατεβάζει 13 ριμπάουντ, εκ των οποίων τα 8 επιθετικά, να κάνει ένα κλέψιμο και να δίνει μία τάπα.

Το Μιλγουόκι ηττήθηκε στο Ορλάντο από τους Μάτζικ 90-114, με τον Αντετοκούνμπο να παίζει 32 λεπτά και να μετρά 17 πόντους (7/10 σουτ), 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ ο Παπανικολάου βρέθηκε στο παρκέ μόλις για 3:32 στην ήττα του Ντένβερ στο Σαν Αντόνιο.