Κυριακή, 15 Νοεμβρίου 2015 18:49

Μπάσκετ: Εύκολο πέρασμα από τα Τρίκαλα για Ολυμπιακό

Δεν συνάντησε πρόβλημα στα Τρίκαλα ο Ολυμπιακός, που επιβλήθηκε με 89-69 της ομώνυμης θεσσαλικής ομάδας στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής και σημείωσε την πέμπτη φετινή νίκη στην Α1.

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς τον Γιανγκ, για τον οποίο η φετινή περίοδος τελείωσε και τον Σπανούλη, ενώ μόλις στο 4ο λεπτό της πρώτης περιόδου «έχασε» και τον Πρίντεζη, που αποσύρθηκε στον πάγκο με μυικό σπασμό στη μέση.

Παρ΄ όλα ταύτα οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έπαιξαν σοβαρά, συγκεντρωμένα, έφτασαν τη διαφορά ακόμη και στους +30 πόντους αλλά η φυσιολογική χαλάρωση προς το τέλος, όταν στο παρκέ μπήκαν όλοι οι αναπληρωματικοί, δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να φτάσουν στη διαφαινόμενη 100άρα.

Τα Τρίκαλα ακολούθησαν στο σκορ από μια σχετική απόσταση στα πρώτα δύο δεκάλεπτα (17-26, 31-45), αλλά όταν ο αντίπαλός τους επιτάχυνε έμειναν πολύ πίσω. Η διαφορά έφτασε στο +33 στο 30΄ (77-43) και κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι «έριξαν στροφές», αφού ο αγώνας είχε κριθεί αμετάκλητα.

Για τον πρωταθλητή κέρδος ήταν επίσης η εμφάνιση του Μιλουτίνοφ, που «σκέπασε» τα καλάθια (8 ριμπάουντ, 4 τάπες) και πρόσφερε 11 πόντους στην επίθεση, ενώ «διψήφιοι» σε πόντους ήταν και οι Λοτζέσκι (12), Αγραβάνης (11, 2/2 τρίποντα), Στρόμπερι (11).

Από τους γηπεδούχους κορυφαίος ήταν ο Σοκό, που έφτασε στο double-double με 23 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Κόντζερ σκόραρε 15 και ο Τσιάρας 13 πόντους για το συγκρότημα του Κώστα Φλεβαράκη.