Κυριακή, 08 Νοεμβρίου 2015 19:52

Αγγλία: «Πισωγύρισμα» για Λίβερπουλ η εντός έδρας ήττα από την Κρίσταλ Πάλας

Πάνω που η Λίβερπουλ έδειξε να βγάζει στο γήπεδο τα στοιχεία που θέλει ο Κλοπ, η σημερινή εντός έδρας ήττα από την Κρίσταλ Πάλας (1-2) ξαναγυρίζει τους «κόκκινους» αρκετά πίσω.

Μόλις μία εβδομάδα μετά το μεγάλο «διπλό» στο «Στάμφορντ Μπριτζ» η Λίβερπουλ ετοιμαζόταν να πάρει άλλο ένα «τρίποντο» με την αδιάφορη βαθμολογικά, Κρίσταλ Πάλας. Δυστυχώς, όμως, για τους οπαδούς της γνώρισε οδυνηρή ήττα με 1-2 μέσα στο «Άνφιλντ» και «προσγειώθηκε ανώμαλα» ή, θα μπορούσε να πει κανείς ότι επέστρεψε στην «εποχή Ρότζερς».

Ο Μπολασιέ στο 21΄ έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους, αλλά πριν κλείσει το ημίχρονο ο Κουτίνιο έφερε το ματς στα ίσια. Η Λίβερπουλ πίεσε στην επανάληψη, αλλά σε μία αντεπίθεση στο 82΄ η Κρίσταλ Πάλας πέτυχε το νικητήριο γκολ με τον Νταν.

Στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής στο βόρειο Λονδίνο, Άρσεναλ και Τότεναμ μοιράστηκαν βαθμούς κι εντυπώσεις (1-1). Ο Χάρι Κέιν έβαλε μπροστά τους «πετεινούς» στο 32΄, για να ισοφαρίσει ο Γκιμπς στο 77΄. Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ έχασε την ευκαιρία να περάσει μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας μετά το στραβοπάτημα της Μάντσεστερ Σίτι στο Βίλα Παρκ (0-0) με την Άστον Βίλα και,  πλέον, οι δύο ομάδες «συγκατοικούν» στο ρετιρέ.