Σάββατο, 07 Νοεμβρίου 2015 20:57

Βόλεϊ: Στο Παναθηναϊκό το ντέρμπι της Α1 Γυναικών

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής στην Α1 Γυναικών, καθώς -παρότι έχασε το πρώτο σετ για φέτος- επιβλήθηκε στην Κυψέλη του Πανναξιακού με 3-1.

Με εξαίρεση το δεύτερο σετ, που οι «πράσινες» το πήραν εύκολα, το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο. Στο πρώτο σετ το 11-10 έγινε 11-14, ύστερα 16-14 και στη συνέχεια οι δύο ομάδες συμβάδιζαν ως το 20-19, που έγινε 24-19 για τις γηπεδούχες.

Ο Πανναξιακός είχε σταθερά το προβάδισμα στο 3ο σετ (7-8, 9-12, 11-15, 15-18, 18-20) και έφτασε στο 19-23 και 21-24, με τον Παναθηναϊκό να πλησιάζει στον πόντο αλλά την Τοτσίδου να τελειώνει την επόμενη επίθεση για το 2-1.

Στο 4ο σετ το 6-3 μετατράπηκε σε 9-10, με τον Πανναξιακό να είναι στο ματς μέχρι το 17-16, αλλά εκεί ο Παναθηναϊκός εκμεταλλευόμενος τα λάθη των αντιπάλων του ξέφυγε 21-17 και πήρε τη νίκη.

Πριν από μία εβδομάδα το Μαρκόπουλο προηγήθηκε με 13-6 στο τάι μπρέικ στην έδρα του Άρη αλλά έχασε το παιχνίδι, σήμερα όμως έγινε το αντίστροφο.

Η ομάδα του Βέσκο Ιβάνοβιτς έκανε μια πολύ μεγάλη ανατροπή από το ίδιο σημείο, αφού αν και βρέθηκε να χάνει στα Μεσόγεια με 7-12 από τον Φιλαθλητικό Λαρισαϊκό, τελικά επικράτησε με 15-13.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για το Μαρκόπουλο, που έπαιξε το τρίτο συνεχόμενο τάι μπρέικ σε τέσσερις αγώνες, ενώ ταυτόχρονα ήταν ο πρώτος βαθμός για τον «νεοφώτιστο» Φιλαθλητικό.

Ο Α.Ο. Θήρας, τέλος, δεν συνάντησε το παραμικρό πρόβλημα στον Εύοσμο απέναντι στον επίσης «νέο» στην κατηγορία Αίαντα, επικράτησε εύκολα με 3-0 παραχωρώντας μόλις 33 πόντους στην αντίπαλη ομάδα και σημείωσε τη δεύτερη νίκη της για φέτος.