Τετάρτη, 04 Νοεμβρίου 2015 18:30

EuroCup: Βαριά ήττα του ΠΑΟΚ στη Ρωσία

Ήττα με σημαντική διαφορά γνώρισε ο ΠΑΟΚ στο EuroCup, χάνοντας στη Ρωσία από την Άβτοντορ Σαράτοφ με 68-90, σε παιχνίδι για την 4η αγωνιστική στον 5ο όμιλο της διοργάνωσης.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι μόνο στο πρώτο ημίχρονο, όταν οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 20-18 στο 10΄ και βρέθηκαν να χάνουν με τρεις πόντους (38-41) στο τέλος της β΄ περιόδου.

Η συνέχεια όμως ήταν καταστροφική για τον «Δικέφαλο», με τους Ρώσους να τρέχουν σερί 13-0 και να φτάνουν εν ριπή οφθαλμού στο 54-38.

Αντίδραση από την απέναντι πλευρά δεν υπήρξε κι έτσι το ταμπλό ύστερα από 30 λεπτά έγραφε 72-53. Μια αναλαμπή του ΠΑΟΚ, που μείωσε σε 61-75 στις αρχές της τέταρτης περιόδου, δεν είχε συνέχεια, αφού η Σαράτοφ αύξησε εκ νέου τη διαφορά στη συνέχεια.