Κυριακή, 01 Νοεμβρίου 2015 22:03

Βόλεϊ: Επιβλητικός Ολυμπιακός, μεγάλη ανατροπή ο Άρης

Επέστρεψε στις νίκες η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού, που μετά την ήττα στην Ουγγαρία από τη Λιναμάρ για το CEV Cup, επικράτησε εύκολα με 3-0 του ΑΟ Θήρας στο κλειστό του Ρέντη, κάνοντας το «3 στα 3» στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι τους για φέτος οι «ερυθρόλευκες», χωρίς την Εμμανουηλίδου και με την Τσβετάνοβα με μπαταρισμένο πόδι (πρόβλημα στον προσαγωγό) έκαναν επίδειξη δύναμης στα δύο πρώτα σετ.

Στο τρίτο η ομάδα της Σαντορίνης ήταν «μέσα» στο ματς, προηγήθηκε με 15-13 αλλά ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 6-0 διαμορφώνοντας το σκορ σε 19-15 και «καθάρισε» τον αγώνα, στον οποίο έκανε την πρώτη εμφάνιση μετά τον περυσινό τραυματισμό της η Βλαχάκη.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, με εκπληκτική ανατροπή στο τάι μπρέικ, όπου βρέθηκε να χάνει με 6-13 και 12-14, ο Άρης επικράτησε με 3-2 του Μαρκόπουλου στη Θεσσαλονίκη και διατήρησε το αήττητό του.

Στο 5ο σετ  το Μαρκόπουλο ξέφυγε 4-8 και 6-13, αλλά με την Τυφλιώρη στο σερβίς ο Άρης εκμεταλλεύτηκε το «μπλακ άουτ» των φιλοξενούμενων, πλησίασε στον πόντο (12-13) με την Καετάνο να χάνει την ευκαιρία για ισοφάριση (12-14 με μπλοκ της Πατεράκη), αλλά το σκορ έγινε 14-14 με άουτ της Βαρουδάκη.

Στην επόμενη φάση οι διαιτητές έδωσαν λάθος θέσεις στο Μαρκόπουλο για να φτάσουν οι «κίτρινες» σε ματς μπολ και στο 16-15 η άουτ επίθεση της Λιάγκη διαμόρφωσε το τελικό 17-15 για τον Άρη.