Τετάρτη, 28 Οκτωβρίου 2015 22:15

Μπάσκετ: Πρώτη νίκη για ΑΕΚ στο EuroCup

Επιτέλους, νίκη για την ΑΕΚ στο EuroCup... Η Ένωση πανηγύρισε απόψε την πρώτη φετινή ευρωπαϊκή επιτυχία της στη διοργάνωση επικρατώντας με χαρακτηριστική άνεση (87-70) της Νίζνι Νόβγκοροντ στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο του 6ου ομίλου.

Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής και αποτέλεσε την καλύτερη φετινή εμφάνιση της ομάδας του Ντράγκαν Σάκοτα, που καθήλωσε μια πολύ καλή ομάδα και την υποχρέωσε στην πρώτη ήττα της.

Οι "κιτρινόμαυροι" έβαλαν τις βάσεις για την τελική επικράτηση στην τρίτη περίοδο, όταν με ηγέτη τον Μιλόσεβιτς (10 πόντοι σε αυτό το διάστημα) έκαναν ένα επιμέρους σκορ 17-4 και πήγαν τη διαφορά στους +14 πόντους (64-50) στο 26΄.

Η Νίζνι πλησίασε αργότερα στο -6 (60-66), αλλά με εξαιρετική άμυνα στη συνέχεια και τον Μαυροκεφαλίδη σταθερό σημείο αναφοράς στο παιχνίδι της (19 πόντοι - 13 ριμπάουντ), η ΑΕΚ κράτησε τους Ρώσους στους 10 πόντους στην τελευταία περίοδο, δίνοντας μάλιστα αρκετή διαφορά στη νίκη της.