Τρίτη, 27 Οκτωβρίου 2015 20:08

Κύπελλο Ελλάδας: "Διπλό" ο Αχαρναϊκός στην Καρδίτσα, ισοπαλία στην Κέρκυρα

Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Κέρκυρα και Παναχαϊκή στο νησί των Φαιάκων, για την πρώτη αγωνιστική στον 4ο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και πιεστικά αναζητώντας το γρήγορο γκολ, το οποίο εν τέλει πέτυχαν στο 28ο λεπτό αν και όχι με ποδοσφαιριστή τους, αφού στο 28ο λεπτό ο Ασίγκμπα "εκτέλεσε" με κεφαλιά τον τερματοφύλακά του, Στρέζο.

Η ομάδα της Αχαΐας αντέδρασε στην επανάληψη, όταν βελτίωσε την απόδοσή της και τελικά κατόρθωσε να φτάσει στην ισοφάριση με πέναλτι του Πέδρο στο 64΄, που καταλογίστηκε σε ανατροπή του Σιατραβάνη από τον Βλάχο

Η αναμέτρηση της Καρδίτσας, αντίθετα, είχε νικητή και αυτός δεν ήταν η γηπεδούχος Αναγέννηση αλλά ο Αχαρναϊκός, που επικράτησε με 1-0 των Θεσσαλών, σε αυτό τον αγώνα για τον 1ο όμιλο.

Η ομάδα του Μενιδίου έφτασε σε ένα σημαντικό τρίποντο που ίσως της δώσει την πρόκριση στην επόμενη φάση χάρις στο γκολ του Ιωαννίδη στο 78΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ.