Παρασκευή, 23 Οκτωβρίου 2015 23:47

Euroleague: Ήττα του Ολυμπιακού στην παράταση από τη Λαμποράλ Κούτσα (89-96)

Την πρώτη του ήττα στην Euroleague και 3η σε 5 επίσημα παιχνίδια από την έναρξη της περιόδου γνώρισε απόψε στη Βιτόρια ο Ολυμπιακός από τη Λαμποράλ Κούτσα με 89-96 στην παράταση (80-80 κ.α).

Ο Γιάννης Μπουρούσης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των Βάσκων. Σταμάτησε στους 28 πόντους (6/11 δίποντα, 2/3 τρ. και 10/13 βολές, αλλά και 12 ριμπάουντ, όντας η «αιχμή του δόρατος» για την ομάδα του Περάσοβιτς, η οποία πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση μετά από 2 αγωνιστικές.

Οι 28 πόντοι του Ματ Λοτζέσκι (6/7τρ.) αποτελούν νέο προσωπικό ρεκόρ του Αμερικανού στην Euroleague, ωστόσο, δεν ήταν αρκετοί στους πρωταθλητές Ελλάδας για να κάνουν το 2Χ2. Με την ήττα αυτή ο Ολυμπιακός έφτασε στις 3 σε όλες τις επίσημες διοργανώσεις που μετέχει από την έναρξη της περιόδου (δύο από τον Παναθηναϊκό σε κύπελλο και Α1). Σε ενα ακόμη ματς ο Βασίλης Σπανούλης είχε αρκετές λάθος επιλογές και παρά τους 11 πόντους που πέτυχε δεν βοήθησε στα κρίσιμα ματς τους Πειραιώτες.

Με τον Χάντερ «αιχμή του δόρατος» στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο παρκέ. Ο Αμερικανός πέτυχε 7 πόντους, έδωσε προβάδισμα +3 στην ελληνική ομάδα (18-15), αλλά με σερί 6-0 οι Βάσκοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 21-18 με τη λήξη του δεκάλεπτου. Για την ανατροπή του σκορ από πλευράς των γηπεδούχων σημαντική ήταν η συμβολή των Μπουρούση και Τζέιμς, οι οποίοι άλλαξαν τα δεδομένα του αγώνα με την είσοδό τους στον αγωνιστικο χώρο.

Το σερί της ομάδας του Περάσοβιτς έγινε 11-0 (26-18), με τους Πειραιώτες να είχαν χάσει τη συνοχή τους. Η Λαμποράλ είχε επιβάλλει το ρυθμό της στο δεύτερο 10λεπτο, βρήκε «ανοιχτό γήπεδο» κι αυτό ήταν κάτι που βόλευε τους παίκτες της, οι οποίοι ανέβασαν τη διαφορά και στο +10 (33-23). Με τον έβδομο πόντο του Μπουρούση έγινε το 38-31, ενώ στα πρώτα 20 λεπτά ο Σπανούλης είχε 6 (οι δύο με βολές) και 6 ασίστ.

Ο Μπουρούσης ήταν σε μεγάλη βραδιά και με δύο σερί τρίποντα (13 πόντους) διαμόρφωσε το 48-39, που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Οι 48 πόντοι που δέχτηκαν οι «ερυθρόλευκοι» σε 20 λεπτά ήταν αρνητικό ρεκόρ για την ομάδα του Σφαιρόπουλου, που επιθετικά δεν πήγε άσχημα.

Δύο χαμένες προσπάθειες του Σπανούλη από πλεονεκτική θέση, σε συνδυασμό με το τρίποντο του Άνταμς έφεραν τη διαφορά στο +11 (55-44) και λίγο αργότερα με τον Τίλι στην ανώτερη τιμή της (57-444). Με 4/4 τρίποντα και 17 πόντους ο Λοτζέσκι μείωσε σε 57-47.

Ο Αμερικανός του Ολυμπιακού βρέθηκε σε μεγάλη βραδιά και με 22 πόντους (5/5 τρίποντα) έριξε τη διαφορά σε 56-64, ενώ ισοφάρισε το προσωπικό του ρεκόρ στην Euroleague.  Με 5 σερί πόντους του Στρόμπερι ο Ολυμπιακός ξαναμπήκε στη διεκδίκηση της νίκης,καθώς στο 28΄ το σκορ έγινε 61-67, με τους «ερυθρόλευκους» να βγάζουν άμυνες και να βάζουν δύσκολα στη Λαμποράλ. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με τους Βάσκους να προηγούνται 69-63, αλλά με τον Ολυμπιακό να δείχνει φανερά σημάδια ανάκαμψης μέσα από την άμυνά του.

Στο τελευταίο 10λεπτο έγινε μεγάλο ντέρμπι. Περίπου 6 λεπτά πριν τη λήξη ο Ολυμπιακός μείωσε σε 67-71 με το τρίποντο του Μάντζαρη, ενώ με τρεις βολές του Σπανούλη η διαφορά κατέβηκε στη μικρότερη τιμή της (70-71). Με δίποντο του αρχηγού οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν μπροστά με 72-71 μετά από αρκετή ωρα κι ενώ απέμεναν 5 λεπτά για τη λήξη.

Στους 21 πόντους έφτασε ο Μπουρούσης που έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Λαμποράλ (73-72), ενώ ο Χάνγκα έκανε το 75-72. Το αντιαθλητικό φάουλ του Πρίντεζη για να κόψει τον αιφνιδιασμό, μετά το λάθος του Σπανούλη, έφερε το 77-72 από τον Τίλι, 2:37'' πριν το τέλος.

Το μεγάλο «τρίποντο» του Μάντζαρη έφερε τον Ολυμπιακό στο -2 (75-77), ενώ με τη νέα «βόμβα» του Λοτζέσκι οι Πειραιώτες ξαναμπήκαν μπροστά (78-77). Ο Χάνγκα έκανε το 79-78 και το άστοχο τρίποντο του Σπανούλη ανάγκασε τον Πρίντεζη να υποπέσει σε φάουλ πάνω στον Μπουρούση. Ο διεθνής σέντερ έβαλε τη μία βολή και στην επίθεση του Ολυμπιακού ο Πρίντεζης ισοφάρισε 80-80 στα 39 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Ο Σπανούλης αν είχε χρόνο επιχείρησε κακό τρίποντο χωρίς ισορροπία, οι Βάσκοι έφυγαν στον αιφνιδιασμό στα 4'' πριν το τέλος και ο Τζέιμς λίγο πιο μπροστά απ' το κέντρο -σε νεκρό χρόνο- πέτυχε απίστευτο τρίποντο. Τα πανηγύρια των γηπεδούχων δεν κράτησαν παρά μερικά δευτερόλεπτα, καθώς το καλάθι του Αμερικανού ήταν εκπρόθεσμο και οι διαιτητές σωστά δεν το μέτρησαν, στέλντοντας τις δύο ομάδες στην παράταση!

Στο έξτρα 5λεπτο οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Οι Βάσκοι με δύο σερί τρίποντα από τους Χάνγκα και Κοζέρ ξέφυγαν 86-84, ενώ ο Μπουρούσης με 4 σερί πόντους έκανε το 90-84. Ο Μάντζαρης απάντησε με τρίποντο (90-87), αλλά ο Τζέιμς με νέα «βόμβα» τριών πόντων έδωσε... αέρα 6 πόντων στην ισπανική ομάδα (93-87) και ταυτόχρονα ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης στα 41'' πριν τη λήξη του επιπλέον χρόνου.

Και πάλι ο Μάντζαρης μείωσε σε 93-89, ενώ απέμεναν 32'' για το τέλος, αλλά ο Μπουρούσης με 2/2 βολές και 28 πόντους έκανε το 95-89.Ο Σπανούλης έκανε νέο λάθος στην επίθεση, στη συνέχεια υπέπεσε σε φάουλ και όλα είχαν τελειώσει για τον Ολυμπιακό που γνώρισε την πρώτη εφετινή του ήττα στη διοργάνωση...