Κυριακή, 18 Οκτωβρίου 2015 19:31

Μπάσκετ: Πέρασε από το Λαύριο η ΑΕΚ

Τη δεύτερη νίκη σε δύο παιχνίδια σημείωσε απόψε η ΑΕΚ στη φετινή Α1 Ανδρών, επικρατώντας πάντως δύσκολα εκτός έδρας του Λαυρίου με 70-65.

Παράλληλα, η Ένωση υποχρέωσε την ομάδα του Χρήστου Σερέλη στη δεύτερη ήττα της, αν και με την εμφάνισή τους οι "νεοφώτιστοι" έδειξαν ότι τουλάχιστον εντός έδρας θα είναι ανταγωνιστικοί απέναντι στις περισσότερες ομάδες του πρωταθλήματος.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του, καθώς η πρώτη περίοδος έκλεισε με την ΑΕΚ μπροστά 22-21 και το ημίχρονο με 36-34.

Οι "κιτρινόμαυροι" ξέφυγαν με 9 πόντους (58-49) στο τέλος του 3ου δεκάλεπτου, όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν το σθένος να επιστρέψουν και να ισοφαρίσουν σε 63-63 στο 38΄, τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 63-63.

Τότε όμως υπήρξε καθοριστικός ο Μαυροκεφαλίδης, που ένα καλάθι κι ένα επιθετικό ριμπάουντ βοήθησε την ΑΕΚ να αποφύγει το δεύτερο στη σειρά "κάζο", μετά την ήττα της περασμένης Τετάρτης στο ΟΑΚΑ από τη ρωσική Κράσνι για το EuroCup.