Τετάρτη, 09 Σεπτεμβρίου 2015 13:03

Ποδόσφαιρο: Η Βραζιλία "χόρεψε" τις ΗΠΑ

Αρκετοί ενδιαφέροντες φιλικοί αγώνες διεξήχθησαν στις ΗΠΑ, καθώς οι ομάδες της αμερικανικής ηπείρου προετοιμάζονται για την έναρξη των υποχρεώσεών τους στην προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ρωσίας.

Στο Φόξμπορο, η Εθνική Βραζιλίας έπιασε εξαιρετική απόδοση και συνέτριψε τις Ηνωμένες Πολιτείες με 4-1 ενώπιον 40.000 θεατών. Το συγκρότημα του Κάρλος Ντούνγκα σκόραρε με τους Χουλκ (9΄), Νεϊμάρ (51΄, 67΄ πέναλτι) και Ραφίνια (65΄), ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 90ό λεπτό με τον Γουίλιαμς.

Αργεντινή και Μεξικό αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στο Άρλινγκτον των ΗΠΑ, με την "αλμπισελέστε" να σώζει το γόητρό της προς το τέλος, καθώς αν και είχε βρεθεί να χάνει 0-2 από τα γκολ των Τσιτσαρίτο (19΄) και Ερέρα (70΄), ισοφάρισε με τους Αγουέρο (84΄) και Μέσι (88΄).

Στο Χάρισον, επίσης στις Ηνωμένες Πολιτείες, Περού και Κολομβία αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1. Η Κολομβία άνοιξε το σκορ στο 37΄ με τον Μπάκα, για να ισοφαρίσουν οι Περουβιανοί στις καθυστερήσεις με τον Φαρφάν.

Η Κόστα Ρίκα νίκησε 1-0 την Ουρουγουάη στην πρωτεύουσα της χώρας, Σαν Χοσέ, με σκόρερ του μοναδικού τέρματος στη συνάντηση τον αρχηγό της Μπράιαν Ρουίς, στο 8ο λεπτό, ο οποίος έδωσε τη νίκη στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ύστερα από 11 παιχνίδια.